Омепразол - це антисекреторний препарат, який застосовується для лікування виразкової хвороби шлунка та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Цей лікарський засіб належить до класу - інгібітори протонної помпи.
Дія препарату ґрунтується на тому, що він уповільнює виробництво соляної кислоти в шлунку завдяки впливу на протонну помпу в парієтальних клітинах, які секретують соляну кислоту.
Омепразол - показання до застосування:
Як і при використанні інших лікарських засобів, при застосуванні омепразолу побічні дії можливі. До побічних ефектів, які зустрічаються найчастіше, належать:
Рідше можуть виникати: порушення зору, вертиго, бронхоспазм, сухість у роті, стоматит, підвищення активності печінкових ферментів; гепатит, нефрит, гіпонатріємія, запаморочення, парестезії, порушення сну, слабкість, підвищена сонливість, безсоння, тривожність, тромбоцитопенія, лейкопенія, дерматит, свербіж, кропив'янка, артралгія, міалгія.
При прийомі омепразолу передозування можливе, проте інформації про такі випадки не багато. При цьому можуть з'являтися нудота, блювання, біль у животі, пронос, головний біль. У таких випадках рекомендується промивання шлунка і застосування симптоматичної терапії.
Протипоказаннями для прийому омепразолу є непереносність компонентів, що входять до складу препарату. Крім того, цей лікарський засіб не можна приймати одночасно з такими препаратами як нелфінавір і атазанавір.
Таблетки омепразол потрібно приймати перед їдою або під час їди, запиваючи водою. При цьому не можна розкушувати капсулу омепразолу. Скільки пити препарат, залежить від того, за якої патології він застосовується, і від тяжкості стану. Дорослому і дітям старше 12 років омепразол може призначатися в таких дозуваннях:
Дітям від 1 року та вагою понад 10 кг препарат можна використовувати у дозуванні 10 мг 1 раз на добу. Дітям з вагою понад 20 кг рекомендована доза може становити 20 мг 1 раз на добу.
Підбирати дозування і визначати тривалість прийому повинен лікар з урахуванням типу захворювання та особливостей стану.
Омепразол виробляють у кількох формах:
Вибір форми лікарського засобу залежить від особливостей стану.
Чи допомагає омепразол від печії? Інгібітори протонної помпи зменшують кислотність вмісту шлунка, таким чином діє омепразол від печії, причому його можуть призначати як для лікування, так і для профілактики. Якщо омепразол не допомагає від печії, потрібно звернутися до лікаря і пройти обстеження, яке допоможе точніше діагностувати стан.
Скільки пити омепразолу при печії? Зазвичай однієї капсули на добу достатньо, щоб знизити вироблення соляної кислоти та позбутися печії. Чи можна постійно пити омепразол від печії? Препарат можна приймати тривалими курсами. Однак дозування і тривалість прийому лікарського засобу повинен визначати лікар.
Дослідження не показали негативного ефекту при застосуванні препарату у період вагітності. Тому омепразол протипоказань при вагітності не має. Може призначатися омепразол під час вагітності від печії та за інших станів, коли цей лікарський засіб ефективний. Проте рекомендується застосовувати омепразол під час вагітності в 1 триместрі, 2 триместрі та 3 триместрі, тільки якщо очікувана користь від його використання перевищує можливі ризики.
Тому тільки лікар повинен призначати омепразол під час вагітності. Як приймати препарат теж необхідно консультуватися з лікарем.
Чи можна омепразол під час ГВ? Є різні рекомендації з цього приводу. Омепразол у невеликих кількостях потрапляє в грудне молоко. Однак будь-якої дії цього лікарського засобу на немовля на цей час не виявлено. Водночас без нагальної потреби використовувати препарат, коли жінка годує дитину, не рекомендується.
Як правило, дозування препарату для лікування гастриту становить 10-20 мг на добу. Тривалість прийому зазвичай 2-4 тижні.
Цей препарат застосовується під час лікування виразки шлунка, яка може супроводжуватися болями. Його застосування допомагає прибрати дискомфорт і тяжкість у шлунку, нудоту і кислу відрижку.
Для зниження панкреатичної секреції можуть призначатися інгібітори протонної помпи, зокрема й омепразол. Препарат знижує вироблення кислоти в шлунку і зменшує активність підшлункової залози.
Препарат потрібно приймати перед їдою або під час їди. Капсула проковтується цілою і запивається достатньою кількістю води.
Як правило, препарат призначається 1 раз на день. Однак у деяких випадках, якщо необхідно використовувати великі дози лікарського засобу (понад 80 мг на добу), то добова доза розбивається на кілька і приймається 2-3 рази на день.
При рефлюкс-езофагіті може призначатися прийом препарату перед сном. У цьому випадку добову дозу омепразолу приймають увечері.
Цей лікарський засіб може застосовуватися в лікуванні дітей старше 1 року при рефлюкс-езофагіті та для усунення печії при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі. Дітям старше 4 років омепразол призначають для лікування виразки шлунка і 12-палої кишки, яка пов'язана з присутністю Хелікобактер пілорі.
Вживати препарат одночасно з алкоголем не рекомендується. Вони не вступають у взаємодію, але алкоголь провокує виділення соляної кислоти в шлунку, що, відповідно, знижуватиме ефективність лікарського засобу.
Цей препарат застосовується одночасно з антибіотиками під час лікування з метою знищення Хелікобактер пілорі. Приймати його потрібно за спеціальною схемою. Як саме, потрібно проконсультуватися з лікарем.
Дія препарату стає помітною через годину, а через дві години спостерігається максимальний ефект від його застосування. Тривалість дії цього лікарського засобу - до 24 годин.
Препарат потрібно приймати відповідно до призначення лікаря. Зазвичай курс лікування становить кілька тижнів або кілька місяців. Потім слід на якийсь час припинити прийом лікарського засобу.
Джерела
Омепразол Нормативно-директивні документи МОЗ України
Омепразол Компендіум
Омепразол-Дарниця Дарниця
Вся інформація призначається виключно для ознайомлювальних цілей і не є інструкцією до дії. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я! Для постановки діагнозу та вибору методики лікування звертайтеся до лікаря.