Ібупрофен належить до групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Цей лікарський засіб вважається найбезпечнішим з НПЗП і досить широко застосовується при різних патологічних станах. Випускається ібупрофен для дітей і дорослих у різних формах. Є кілька торгових назв препарату, діючою речовиною в яких є ібупрофен.
Ібупрофен є похідним пропіонової кислоти, і впливає на організм людини шляхом пригнічення синтезу простагландинів. Цей препарат чинить анальгетичну, протизапальну та жарознижувальну дію. Його використовують як симптоматичну терапію з метою усунення різних видів больових відчуттів. Також ібупрофен застосовують у разі гострих респіраторних захворювань і в низці інших випадків.
Рекомендовано застосування ібупрофену при таких станах:
Є низка станів, при яких препарат не рекомендується до використання:
Ібупрофен має найвищий профіль безпеки серед НПЗП, однак у деяких випадках можуть виникати побічні ефекти. До побічних ефектів, які найбільш поширені, належать:
Дозування ібупрофену і тривалість його застосування потрібно підбирати в індивідуальному порядку залежно від віку та особливостей стану. Дозволено приймати ібупрофен, коли маса тіла становить понад 20 кг (приблизно з 6 років). Стандартні дозування становлять 20-30 мг/кг маси тіла на добу. При збільшенні рекомендованої дози може виникнути передозування ібупрофену.
З метою позбавлення від болю рекомендується приймати препарат не довше 5 днів. Для того, щоб усунути симптоми застуди - не більше 3 діб. Якщо виникає потреба продовжити прийом цього лікарського засобу, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Ібупрофен випускається в таких формах:
Можна застосовувати ібупрофен від температури дорослому і дитині, він досить ефективно діє в разі гіпертермії, а також додатково прибирає біль і знижує запалення. Помітний ефект спостерігається вже через 30 хвилин після прийому препарату.
Рекомендується використовувати ібупрофен при температурі 38,5 і вище градусів. Якщо температура нижче, збивати її не рекомендується, оскільки її наявність свідчить про активну боротьбу організму. Якщо ібупрофен не збиває температуру, то, можливо, неправильно підібрано дозування або пройшло недостатньо часу. У разі дуже високої температури, яка не збивається лікарськими засобами, потрібно терміново звертатися по медичну допомогу.
Ібупрофен для дітей дозволений до застосування з 6 річного віку, з цією метою препарат випускається в спеціальних «дитячих» дозуваннях. Ібупрофен від температури дітям разом з парацетамолом є варіантом вибору в разі лихоманки. Якщо застосовується для зниження температури ібупрофен, дози для дітей, які вважаються ефективними, становлять 7-10 мг/кг.
Зазвичай зниження температури після прийому цього лікарського засобу дитиною стає помітним через 30 хвилин, а в деяких випадках ефект помітний вже через 15 хвилин.
Ібупрофен під час вагітності в 1 триместрі та 2 триместрі не рекомендований, оскільки пригнічення виробництва простагландинів може негативно позначитися на перебігу вагітності та розвитку плода. Однак за необхідності лікар може призначити цей лікарський засіб у ці періоди. У 3 триместрі вагітності ібупрофен протипоказаний до вживання.
Вживання ібупрофену в період годування груддю дозволено. При застосуванні цього лікарського засобу жінкою в молоці виявляються вкрай малі концентрації цієї речовини, які, скоріш за все, не можуть чинити помітної дії на дитину.
Ібупрофен діє на біль за рахунок пригнічення синтезу простагландинів, які активують чутливість больових рецепторів. Застосовують ібупрофен від головного болю, мігрені, м'язових і суглобових болів. Також ібупрофен ефективний від зубного болю, болю в горлі, больових відчуттів при отитах.
Жінки також можуть використовувати як знеболювальний засіб ібупрофен під час місячних.
Ібупрофен не є антибактеріальним або противірусним засобом і не діє на будь-яких інфекційних агентів. Цей лікарський препарат належить до групи нестероїдних протизапальних засобів, які чинять загальну знеболювальну та протизапальну дію.
Препарат не призначають з метою зміни тиску. Однак одним із можливих побічних ефектів цього засобу є підвищення артеріального тиску.
Згідно з дослідженнями, при прийомі препарату всередину з їжею максимальна концентрація його в крові виявляється через 1-2 години, проте вже через пів години спостерігається значний ефект від його вживання.
Прямих вказівок щодо категоричної несумісності ібупрофену та алкоголю в інструкції препарату немає, однак вважається, що приймати ібупрофен під час або відразу після вживання алкоголю не бажано. Алкоголь може значно підвищити ризик розвитку побічних ефектів, таких як виразки шлунково-кишкового тракту, кровотечі та інші.
Препарат рекомендується приймати після прийому їжі та запивати достатньою кількістю води. У деяких випадках прийом першої дози зранку може бути натщесерце, щоб забезпечити швидке всмоктування і дію лікарського засобу. При цьому інші дози вже приймаються після їди.
Приймати препарат повторно можна не раніше, ніж через 6 годин. При цьому дітям до 12 років рекомендується приймати не більше 3 таблеток на день (600 мг), а дорослим і дітям старше 12 років - не більше 6 таблеток на добу (1200 мг).
Детальні рекомендації про те, коли і в яких дозах пити ібупрофен, можна отримати від лікаря.
Джерела
ІБУПРОФЕН, інструкція, застосування препарату Нормативно-директивні документи МОЗ України
Ібупрофен Компендіум
Ібупрофен Лекхім
Эффективность и безопасность ибупрофена при лихорадке у детей Український медичний часопис
Вся інформація призначається виключно для ознайомлювальних цілей і не є інструкцією до дії. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я! Для постановки діагнозу та вибору методики лікування звертайтеся до лікаря.