Дексаметазон - гормональний напівсинтетичний препарат, який схожий на гормон, що виробляється наднирковими залозами та має глюкокортикоїдну дію. Основна діюча речовина препарату - дексаметазон.
Цей лікарський засіб чинить протизапальну та імуносупресивну дію, впливає на гіпоталамус і гіпофіз. Також дексаметазон впливає на обмін вуглеводів, зокрема на обмін глюкози, і на енергетичний обмін, бере участь у регуляції метаболізму натрію, калію, впливає на водно-електролітний баланс.
У разі різних патологічних станів, які пов'язані із запальними процесами та імунними реакціями, може призначатися дексаметазон. Від чого конкретно допомагає цей лікарський засіб? Препарат має досить широкий спектр застосування, використовується в терапії різних станів у дорослих та дітей.
Препарат може застосовуватися в разі захворювань різних систем організму та при різних патологічних станах:
Також дексаметазон може застосовуватися в разі шокових станів, набряку мозку, онкологічних патологій, гематологічних захворювань, у разі запалення вух, болю в спині та низки інших станів.
Як і в будь-якого іншого лікарського засобу, є у дексаметазону побічні ефекти і протипоказання. Основні протипоказання дексаметазону:
Не рекомендується застосовувати дексаметазон вагітним, також протипоказаний дексаметазон під час ГВ (грудного вигодовування).
Крім того, при застосуванні дексаметазону важливо заздалегідь вивчити інформацію про те, з якими речовинами і препаратами цей лікарський засіб може вступити у взаємодію. Наприклад, одночасний прийом дексаметазону з нестероїдними протизапальними засобами може підвищити ризик виразки і кровотеч у шлунково-кишковому тракті.
Під час використання цього лікарського засобу можуть виникати побічні ефекти, частота прояву яких залежить від дозування і тривалості застосування. Якщо дексаметазон використовувався короткостроково, то частіше як побічні ефекти виникають:
Рідше можуть з'являтися алергічні реакції, порушення в роботі травної системи, виразка шлунка.
У разі тривалого застосування дексаметазону до найпоширеніших побічних ефектів належать ожиріння, проблеми зі шкірою, остеопороз, атрофія м'язів, сповільнення росту в дітей. З обережністю потрібно застосовувати дексаметазон у разі тиску, оскільки препарат може призвести до підвищення артеріального тиску, особливо у людей з гіпертонією.
Дексаметазон випускається в декількох формах:
Кожна форма призначена для лікування певних станів і типів захворювань.
Дозування препарату підбирається залежно від типу патології, тяжкості стану, особливостей введення лікарського засобу. Як правило, дорослим спочатку призначається початкова доза 0,5-9 мг на добу. Прийом лікарського засобу може бути розбитий на 2-4 рази. При досягненні клінічного ефекту дозування може зменшуватися до 0,5-3 мг на день.
Коли пити чи робити уколи дексаметазону? Режим прийому препарату та його дозування може значно відрізнятись залежно від особливостей стану. Тому тільки лікар має призначати дексаметазон. Передозування можливе, як правило, після тривалого застосування (понад 2 тижні). При цьому виникають побічні ефекти, описані вище.
Дексаметазон дитині може призначатися від народження, проте лише у разі нагальної потреби. Може застосовуватися дексаметазон при кашлі у дитини, при температурі, наприклад, при запаленні легень. Якщо виникає необхідність застосування дексаметазону, то дозування дітям при температурі та запальних процесах не повинно перевищувати 0,08–0,3 мг/кг ваги на день. Також розраховується при призначенні дексаметазону дозування для дітей при алергії. Як замісна терапія використовується дозування 0,02 мг/кг маси тіла на добу, при введенні 3 ін'єкцій.
Дексаметазон під час вагітності в 1 триместрі призначають тільки за необхідності, оскільки препарат може чинити негативну дію на розвиток плода. Однак якщо цей лікарський засіб все-таки призначається, то використовується мінімально ефективна доза.
Застосування дексаметазону в 3 триместрі вагітності може призвести до того, що у дитини розвинеться недостатність надниркових залоз. Тому якщо жінка на пізніх термінах і перед пологами приймала дексаметазон, важливо одразу ж після народження дитини перевірити стан надниркових залоз.
Дексаметазон під час годування груддю протипоказаний, тому що діюча речовина препарату проникає в молоко, а це може призводити до зниження вироблення кортикостероїдів у дитини і негативно впливати на її ріст. Допускається застосування цього лікарського засобу тільки в невідкладних ситуаціях.
Препарат може призначатися в разі важких алергій або у випадках, коли стандартне лікування виявляється неефективним. Може використовуватися дексаметазон у разі набряку Квінке, алергічних дерматитів, сильної кропив'янки, значного свербіння і набряку.
Застосовують дексаметазон у разі алергії внутрішньом'язово, внутрішньовенно, підшкірно. Внутрішньовенне введення рекомендується в разі анафілактичного шоку.
Крім того, може призначатися дексаметазон мазь при алергії, якщо мають місце шкірні прояви, такі як набряк шкіри, почервоніння, свербіж.
При злоякісних захворюваннях дексаметазон часто призначається одночасно з хіміотерапією. Побічним ефектом від застосування хіміотерапевтичних препаратів часто є нудота і блювання, які не знімаються протиблювотними засобами. Застосування дексаметазону дає змогу помітно зменшити ці побічні ефекти хіміотерапії.
Також дексаметазон за наявності злоякісних захворювань може застосовуватися одночасно зі знеболювальними засобами для посилення їхнього ефекту. Таким чином вдається знижувати, наприклад, інтенсивність болю в кістках, неврологічного болю тощо.
Під час розвитку вірусної інфекції COVID-19 в організмі людини виникає так званий цитокіновий шторм, який пов'язаний із надмірною активацією імунної системи. Застосування дексаметазону дає змогу зменшити активність імунної системи та відповідно знизити інтенсивність цитокінового шторму. Однак цей лікарський засіб не рекомендується при легких формах коронавірусу.
За низки патологій дихальних шляхів може призначатися дексаметазон. Наприклад, лікар може рекомендувати дексаметазон при пневмонії, при бронхіальній астмі.
Застосування дексаметазону сприяє зниженню запальних процесів, зменшенню набряку стінок бронхів, зменшує в'язкість слизу. Крім того, за подібних патологій позитивний ефект дає дексаметазон при кашлі.
У деяких випадках при захворюваннях дихальної системи препарат може використовуватися у вигляді інгаляцій, хоча деякі джерела вказують на те, що ефективнішими при такому застосуванні є інші стероїдні препарати.
Цей лікарський засіб разом із протизапальною та імуносупресивною чинить також жарознижувальну дію. Однак дексаметазон не застосовується для зниження температури, і його не використовують як жарознижувальний при легких формах захворювань, які супроводжуються підвищенням температури.
При пероральному прийомі ліки всмоктуються в шлунково-кишковому тракті практично повністю. Максимальна концентрація речовини в крові реєструється через 1-2 години після прийому. При внутрішньом'язовому введенні максимальний рівень у крові спостерігається вже через годину, а при внутрішньовенному - через 5 хвилин.
Якщо дексаметазон введений в організм разово, то препарат перебуватиме в організмі до 3 діб.
Розчин для ін'єкцій дексаметазон можна вводити кількома способами. Препарат може вводитися:
Дозування має визначати лікар у кожному конкретному випадку з урахуванням хвороби та особливостей її перебігу.
Період напіввиведення цього лікарського засобу становить 3 доби.
Більша частина дексаметазону зв'язується з білками крові, що заважає швидкому виведенню препарату і призводить до низької ефективності сечогінних засобів та гемодіалізу для його виведення з організму. Тому при передозуванні та появі побічних ефектів зазвичай застосовується симптоматична терапія.
Дія дексаметазону під час спільного застосування з алкоголем до кінця не досліджена, проте препарат не рекомендується використовувати разом з напоями, що містять алкоголь, оскільки вважається, що це збільшує ризик розвитку побічних ефектів.
Дексаметазон не є антибіотиком. Це напівсинтетичний гормональний препарат, який схожий на гормон, що виробляється в нашому організмі наднирковими залозами. Він не чинить антибактеріальної дії, але дає протизапальний ефект.
Джерела
Дексаметазон: інструкція Compendium
Dexamethasone MedlinePlus Drug Information
Дексаметазон Лекхім
Дексаметазон, інструкція, застосування препарату МОЗ
Desoximetasone skin cream, gel or ointment Cleveland Clinic
Вся інформація призначається виключно для ознайомлювальних цілей і не є інструкцією до дії. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я! Для постановки діагнозу та вибору методики лікування звертайтеся до лікаря.